V roce 2019 Pelhřimov oslavuje 50 let založení Městské památkové rezervace. Ve spojení s pány Mgr. Rostislavem Čechem a Mgr. Karlem Kratochvílem vzniká 8 příspěvků s historickými fotografiemi, ve kterých vám poodhalíme zajímavé informace o městě. Toto je druhý díl.

Pořízení záběrů města z věže kostela sv. Bartoloměje bylo již podstatně jednodušší než vyfotografování leteckých snímků. Ale pro zanedbaný havarijní stav schodiště nebyla věž běžně přístupná jako dnes. Ne každý, kdo chtěl, se tedy mohl podívat na město z ptačí perspektivy a sledovat jeho postupný rozvoj, eventuálně místa, která za čas zmizí.

Náměstí sloužilo dlouhou dobu jako hlavní parkoviště města. Parkovalo se nejen po jeho obvodu, ale i pod již vzrostlými lípami okolo kašny. V šedesátých letech probíhala rozsáhlá výstavba rodinných domů v lokalitě Na Výsluní. Za Rynáreckou bránou je vidět stará průmyslová část města – vlevo škrobárna a vpravo Modeta. Uprostřed na horizontu se klikatí silnice do Putimova a dále pak až na Křemešník.

V záběru s okolím Náměstí sv. Víta, které se tehdy jmenovalo Náměstí československé armády, toho do konce šedesátých let mnoho nepřibude. Maximálně tři družstevní bytové domy v ulici Sadová (vpravo od zvonice kostela). Naopak budou postupně jednotlivé domy nenávratně mizet. Bráno od levého dolního rohu pohlednice to je – starý pivovar, obchod s uhlím K.B.Tomáška a dvojice domů za ním. Na jejich místech vzniknou nová parkoviště. Dům s půlkruhovým arkýřem bude v devadesátých letech přestaven.