Okruh přes Lipiské údolí

Příroda v Lipickém údolí je krásná a turisty vyhledávaná hlavně v letních měsících
Příroda v Lipickém údolí je krásná a turisty vyhledávaná hlavně v letních měsících
    
Z Pelhřimova nás modrá turistická značka vyvede mírným kopcem až za Starý Pelhřimov, kde se ukáže panorama kopců nad Pelhřimovem s Křemešníkem, Putimovem, tzv. Eclerovým vrchem a Pavlíčkovým vrchem, z něhož je nádherný rozhled po širokém okolí. Ve Starém Pelhřimově se lze občerstvit v motelu. Do Čakovic se dostaneme po hlavní silnici Tábor – Pelhřimov, posléze z mírného kopce poli a loukami. V Čakovicích nás zaujme kaplička se šindelovou střechou.
V Lipickém údolí (Čakovický mlýn - 6,5 km) na křižovatce „modré“ a „žluté“ odbočíme na značku „žlutou“. Cesta Lipickým údolím je plná skal, lávek, peřejí – prostě dobrodružství. Pro úplnost dobrá rada: jakmile se dostanete na pravý břeh proti proudu řeky, již se ho držte, i když vám logika říká přejít po lávce na druhou stranu. Hledejte značku dál. V období letních měsíců je schovaná za vegetací, která nevzbuzuje moc důvěry. Tuto cestu doporučujeme, ale doporučujeme i „protikopřivové“ opatření vašeho oblečení (zejména u dětí). Lipické údolí je ukončeno přechodem přes hlavní silnici Pelhřimov – Tábor, za ní pak lesem obejdeme chatovou oblast Chodeč a dál poli kolem Vlásenického Dvoru do obce Vlásenice (v místě obchod). K vlakové zastávce využijeme silnici a posléze poli dojdeme k rybníku Hejlov (18,5 km). Zde můžeme využít možnosti koupání, potěšit se pohledem na vodopád pod hrází a na křižovatce turistických tras odbočíme na „modrou“, po které vyrazíme směrem na Pelhřimov.
Po úvodním stoupání na vrch Hejlov se nám ukáže krásný výhled na okolí Božejova. Vrchy na obzoru mají nadmořskou výšku mírně nad 700 m.n.m.. Po překonání horizontu se nám otevře výhled na vrch Křemešník, lom u Nemojova a tzv. Eclerův vrch. Z návrší nad rybníkem Nohavička doplní panorama i vrch Putimov. K Pelhřimovu nás dovede javorová alej (25,5 km).
Na konci naší cesty se můžeme odměnit jako u všech tras příjemným občerstvením v některé z pelhřimovských restaurací. Nezapomeňte navštívit Muzeum rekordů a kuriozit, Muzeum strašidel, Síň Lipských, Dům dobrých dnů – Unikáty ze sirek, Muzeum Vysočiny Pelhřimov, Galerii M, vyhlídkovou věž kostela sv. Bartoloměje, nebo projít Stezku po stavebních slozích či Procházku Českou knihou rekordů.
TOPlist