czende
Užitečné informace
Předpověď počasí:

Více o počasí zde.
Turistické inf. centrum

Informace města Pelhřimov

Masarykovo náměstí 10
393 01 Pelhřimov

tel.: 565 326 924
e-mail: ic@kzpe.cz

www.pelhrimovsko.cz

Provozovatel webu

Internetové aktuality

Vloženo: 12.12.2017

Betlémské světlo v Pelhřimově

Pojďte s námi šířit symbol naděje a přátelství lidí dobré vůle. Přijměte toto poselství z rukou pelhřimovských skautů a obohaťte jím váš sváteční domov. Letošní rok ho pelhřimovští skauti přivezou přímo z Vídně.


Přijměte pozvání na slavnostní předávání Betlémského světla
v pátek 22. 12. 2017 od 19:10 hodin v kapli sv. Kříže (Kalvárie)
za doprovodu hudby a se slovem pana vikáře.


Pokud chcete být součástí zářícího průvodu Betlémského světla, který do kaple dojde,

přijďte již v 18:45 hodin ke kostelu sv. Bartoloměje s vlastní lucerničkou.

 

Kdy a kde je možné dále Betlémské světlo získat:

- neděle 17. 12. v 15:10 hodin na Masarykově náměstí v rámci akce „Vánoce na radnici“

- pátek 22. 12. v 18:00 hodin v kostele sv. Bartoloměje při večerní bohoslužbě

- během vánočních svátku v kostele sv. Bartoloměje v Pelhřimově.


Mít doma Betlémský plamínek a nenechat ho zhasnout po dlouhé cestě, znamená stát se součásti nekonečného řetězu domovů propojených symbolem naděje a duchovního poselství vánočních svátků. Nechte rozzářit i Váš domov. Darujte ho všem, kterým chcete udělat radost maličkým dárkem, spojeným s úsměvem a ujištěním, že nejsou ve světě sami.


Bližší informace o Betlémském světle najdete na www.betlemskesvetlo.cz. (TZ)

Vloženo: 12.12.2017

Vánoce na radnici se blíží!

Vánoce na radnici - to je už tradiční akce, na kterou srdečně zvou město Pelhřimov, Agentura Dobrý den, Kulturní zařízení měst Pelhřimova, Dům dětí a mládeže - Domino, ZUŠ a Muzeum Vysočiny Pelhřimov. Uskuteční se v neděli 17. prosince. Podrobný program viz obrázek.
Vloženo: 11.12.2017

Na Kalvárii vzplanuly svíčky za zesnulé děti

Zapalme svíčku – tak se jmenovalo vzpomínkové setkání, které se uskutečnilo v neděli 10. prosince v podvečer v kapli na Kalvárii v Pelhřimově. Už potřetí ho uspořádala Oblastní charita Pelhřimov. Několik desítek účastníků při tomto setkání vyjádřilo solidaritu s těmi, které zasáhla snad nejtěžší ztráta – úmrtí dítěte. Druhá prosincová neděle je totiž světovým dnem památky zesnulých dětí, během kterého se zapalují svíčky, které postupně vytvoří symbolickou vlnu světla po celé zemi. Na shromáždění, které doprovodil hudbou komorní smyčcový soubor ZUŠ Pelhřimov, promluvily k přítomným o smyslu akce Petra Marynets a Denisa Vrbová z oblastní charity, duchovní slovo a modlitbu pronesl vikář Josef Sláčík. Poté přítomní rozsvítili připravené svíčky a společně tak uctili památku dětí a mladých lidí, kteří odešli ze světa dříve, než mohli dospět a zestárnout a jejichž jména (těch bylo několik set) si mohli přečíst na panelu v přední části kaple. Na závěr pak účastníci vypustili venku lampion štěstí.
Na Vysočině uctili 10. prosince památku zesnulých dětí dále také v Havlíčkově Brodě, Jihlavě a Žďáru nad Sázavou. V České republice akci Zapalme svíčku zašťiťuje nezisková organizace Dlouhá cesta. 
Vloženo: 11.12.2017

Procházka Pelhřimovem na pohlednicích se letos uzavřela

      Přesně po roce se mohou patrioti a milovníci historického Pelhřimova těšit na pokračování procházky městem na pohlednicích. Autor i Nová tiskárna Pelhřimov dodrželi slovo dané o loňské Zlaté neděli, kdy byla prezentována první část jejich společného díla. A tak o letošních Vánocích na radnici bude představena kniha Procházka Pelhřimovem na pohlednicích 1897 – 1980 vnější město. Díky pohlednicím, které jsou v mnohém objevné i pro místní znalce, opět vstoupíme do zašlých časů. Dobové pohlednice, z nichž řada je raritami, nám u-kazují již dávno zmizelou podobu míst ve městě, která dobře známe, ale i místa, jež zcela zmizela.
Opět především obrazová publikace s texty omezenými na nezbytné minimum pokračuje v započatém sledování rozvoje města pomocí historických pohlednic. Tentokrát jeho předměstských částí v minulosti souhrnně nazývaných vnější město. Předměstí vznikala kolem hlavních cest později silnic vycházejících z centra města. Právě zde byl ve sledovaném období čilý stavební ruch. Bohužel se celá řada z těchto staveb do současnosti nedochovala nebo byly výrazně přestavěny.
K městu zcela neodmyslitelně patří vrch Křemešník. V závěru knihy je proto  představen i on, včetně ukázek pohlednicové korespondence dvou významných osobností s ním spojených  F. B. Vaňka a J. Šejnosta.
Formát knihy a osvědčená grafická úprava zůstaly stejné. O více než třetinu se ale zvětšil počet stránek knihy. Celkově jich je 272 a na nich reprezentativní výběr více než pěti stovek historických pohlednic. Kde se pohlednice nedostávaly, byly použity soukromé fotografie. Pro snadnější orientaci opět poslouží letecká fotografie města ze čtyřicátých let na přední předsádce. Na zadní předsádce je pro porovnání poměrně mladší záběr města. Pohlednice a fotografie jsou navíc v přiměřené míře doplněny ukázkami dalších dobových papírových materiálů (firemní korespondence a hlavičkové papíry, reklamní cedule, etikety, jízdenky, pivní tácky atd.), což jen zvyšuje a umocňuje dokumentární hodnotu knihy. Vlastně i celého dvoudílného souboru a pomyslné procházce městem, která se tímto uzavřela.
Knihy tak nejsou jen nostalgickým ohlédnutím za dobou dávno minulou, ale i důležitým dobovým dokumentem, který přinese jistě mnoho nového nejen místním obyvatelům, ale i všem návštěvníkům města. Mgr. Rostislav Čech
Vloženo: 7.12.2017

Pořád ještě nemáte dárek? Zajděte k zahrádkářům

Pelhřimovští zahrádkáři zvou na svou tradiční vánoční výstavu, která je dobrou příležitostí pro ty, kteří shánějí dárek pro své blízké nebo dekoraci, která zkrášlí jejich domov. Výstava je otevřena v Domě zahrádkářů Na Obci do neděle 10. prosince vždy od 8 do 17 hodin a nabízí adventní věnce, vazby, různé ozdoby, perníčky, betlémy, ale i med, ovoce, květiny a mnoho jiného. S návštěvou se nevyplatí příliš váhat, protože už ve čtvrtek ráno krátce po zahájení (viz snímek) se návštěvníci hrnuli.
Zahrádkáři budou své výrobky znovu vystavovat během Vánoc na radnici 17. prosince.
 
Členové Českého zahrádkářského svazu Pelhřimov už mají naplánovány pravidelné akce na rok 2018 a tak přinášíme jejich přehled.
23. - 25. března – Velikonoční výstava (Dům zahrádkářů)
4. – 5. května – Prodej zahrádkářských přebytků (DZ)
11. – 12. května – Prodej zahrádkářských přebytků (DZ)
18. – 19. května – Prodej zahrádkářských přebytků (DZ)
25. – 26. srpna – Pouťová výstava (radnice)
1. září – Dožínky (radnice)
21 – 22. září – Prodej zahrádkářských přebytků (DZ)
19. – 21. října – Výstava ovoce, zeleniny, prodej dušičkových vazeb (DZ)
6. – 9. prosince – Vánoční výstava (DZ)
16. prosince – Vánoce na radnici
Vloženo: 7.12.2017

Adventní zastavení s babičkou a dědou

Měsíc prosinec je jako stvořený ke společnému vyprávění. Rozhodli jsme se proto, že 1. adventní svíčku zapálíme společně s našimi prarodiči. Bylo to kouzelné povídání o draní peří a přástkách doplněné pohádkami a zpěvem. Připomněli jsme si dávné vánoční tradice a štědrovečerní věštění. Třídou se linula vůně domácí bábovky a všichni jsme vnímali atmosféru blížících se Vánoc.
Rádi jsme svým dědečkům a babičkám zazpívali koledy a zatančili veselý čertovský tanec. Nedalo nám to a pochlubili jsme se i tím, co už za tři měsíce ve škole umíme. Závěrem všem pradědeček Vanesky vyprávěl o škole, kterou sám před desítkami let navštěvoval. Divil se, jaké prostředí a pomůcky využíváme ve škole dnes. Tiše jsme naslouchali a přáli si, aby tyto krásné okamžiky trvaly co nejdéle.
Žáci 1. třídy ZŠ Osvobození a tř. uč. Mgr. Jana Jelínková
Vloženo: 7.12.2017

Baštíme zdravě!

Že pokrmy mohou nejenom výborně chutnat, ale mohou být i zdravé, se nedávno dozvěděli a v praxi vyzkoušeli žáci 4. a 8. ročníků. Na konci listopadu navštívila naši školu výživová poradkyně Bc. Michaela Tulachová, která se žáky rozebírala principy zdravého životního stylu. Součástí besed byla i příprava vybraného zdravého jídla. Vše, co si žáci pod odborným vedením připravili, následně snědli.
Za ZŠ Pelhřimov Osvobození 1881, p. o. Mgr. Václav Lašťovička
Foto: J. Čekalová
Vloženo: 7.12.2017

Čertí rojení v Pelhřimovském pekle

Už posedmé zažil Pelhřimov velké čertí rojení. V úterý 5. prosince přesně v půl čtvrté odpoledne se  otevřela brána Pelhřimovského pekla ve sklepení domu čp. 10 a z ní vyrazila horda čertů různé velikosti, věku i podoby. Ti nejprve postrašili početný zástup lidí v průchodu domu i na náměstí a poté se vrátili do pekla, které se během následujících několika hodin zaplnilo stovkami dětí i dospělých. Děti předstupovaly před vládce pekel Lucifera a jeho pomocníky, přiznávaly svoje hříchy, slibovaly polepšení, přednášely básničky, zpívaly písničky a za to dostávaly kromě Luciferova napomenutí i brambory nebo uhlí. Kromě toho se také mohly zapsat do knihy hříchů, zvážit na pekelné váze, zahrát si s čerty v kostky nebo si dokonce vyzkoušet krátký pobyt v pekelném kotli. Šťastný konec celé návštěvy v pekle pak obstarali andělé, kteří u východu rozdávali napraveným dětem ovoce a sladkosti. Letošní čertí rojení přilákalo na šest stovek dětí i dospělých a hlavně malí hříšníci si z něj odnášeli nezapomenutelné zážitky. Zbývá jen doufat, že jejich sliby o polepšení, pronesené před vládcem pekel, budou naplněny… Uvidíme napřesrok.
Živo ale nebylo jen v Pelhřimovském pekle. Venku na zaplněném náměstí totiž naděloval dětem poblíž stánku U stromečku Mikuláš s andělem a samozřejmě ani tady nechybělo mnoho čertů. (př)
Vloženo: 7.12.2017

Mikulášská nadílka seniory potěšila i dojala

Mikuláš, čert, anděl – tato družina, která neodmyslitelně patří k prvním prosincovým dnům, zavítala v úterý 5. prosince i do Domova pro seniory v Pelhřimově, aby obdarovala zdejší obyvatele i klienty Denního stacionáře. Předávání balíčků, které obsahovaly různé sladké i slané pochutiny a ovoce,  probíhalo za přítomnosti   místostarostů Ladislava Meda a Josefa Kocha a vedoucí sociálního odboru MěÚ Jany Sládkové. Ti si osobně potřásli s každým klientem rukou a popřáli mu hezké svátky. Hudební doprovod obstaral pan Doležal. Setkání bylo velmi příjemné, všichni byli spokojeni a dojati. Jak prozradila ředitelka DpsP Petra Kratochvílová, Miulášskou nadílkou začala v domově série předvánočních akcí pro klienty. Během adventu vystoupí žáci místních škol, budou se konat výtvarné dílny a v rámci projektu Ježíškova vnoučata se uskuteční vystoupení dudáků. Foto: archiv DpsP

Vloženo: 7.12.2017

Netradiční hodiny tělesné výchovy

Nastalo zimní období a paní učitelka vymyslela, že místo do tělocvičny budeme  v   hodinách tělesné výchovy chodit bruslit. Byl to skvělý nápad. Ráno, když všichni přijdou do třídy,se seřadíme a jdeme na stadion. Kluci hrají hokej,holky zase dávají přednost různým hrám a klidnějšímu bruslení. Na konci je většina dětí promočená a mají bolavé nohy tak že nám dvě hodiny bohatě stačí. Ale  stejně si to všichni užíváme až do konce.
žáci 5.A ZŠ Krásovy domky 


Zobrazit starší

Poloha města
Poloha města  
  


     

 
    
Partneři

Tyto webové stránky byly realizovány s finanční podporou Evropské unie a Evropského fondu pro regionální rozvoj.     

 

Webové stránky MěÚ