Pelhřimovské krematorium

    
„Jeď do Pelhřimova, prohlídni si krematorium, ať víš, do čeho jdeš.“

Tento výrok z populárního filmu „Vesničko má středisková“ se zapsal tučným písmem do dějin českého filmu a je jen málo osob, které si ho při zmínce o Pelhřimovu nevybaví. Každoročně přijíždí do Pelhřimova stovky turistů a dotazují se na umístění populárního krematoria. Bohužel do roku 2010 šlo pouze o historický omyl scénáristy Zdeňka Svěráka, jež jej zapracoval do scénáře oblíbeného českého filmu. Dnes už je realita trochu jiná: Pelhřimov krematorium skutečně měl!

S nápadem postavit v Pelhřimově pověstné „KREMATORIUM“ a tím jednou provždy utvrdit filmovou hlášku přišli organizátoři tradičního Hasičského festivalu dechových hudeb a Dnů záchranářů v čele s Plk. Ing. Miroslavem Šimonem. Byla postavena dřevěná stavba představující slavné a přitom neexistující krematorium. Pelhřimovské recesistické krematorium vzniklo až čtvrtstoletí po natočení oblíbeného filmu.

Za účasti starosty Pelhřimova a zástupců hasičů bylo slavnostně otevřeno ve středu 25. srpna 2010 v ulici Krásovy domky poblíž Kulturního domu Máj. Uvnitř krematoria byla umístěna rakev, do které mohli po tři dny občané Pelhřimova i turisté vhazovat na lístečku svá trápení a starosti. Při slavnostním zahájení prvního žehu 28. srpna v 18:00 hodin byla tato trápení spálena. První a zároveň poslední žeh zahájil starosta města Leopold Bambula.

Plameny pohltily společně s rakví plnou lístečků i budovu krematoria. Přes veškerou snahu hasičů budovu uhasit koněspřežnou ruční stříkačkou, do které lidé dopravovali vodu v hasičských helmách z městské kašny pomocí lidského řetězu, krematorium do základů shořelo. Byl však vytvořen rekord v dálkové přepravě vody, který byl zapsán agenturou Dobrý den do České knihy rekordů. Řetěz tvořilo 181 dobrovolných i profesionálních hasičů doplněných návštěvníky akce. Za 21 minut bylo k požáru přepraveno popsaným způsobem 120 přileb s vodou, přičemž vzdálenost mezi kašnou a hasicím zařízením byla 415 metrů.

Na památku této slavné pelhřimovské stavby byl symbolicky (na apríla) 1. dubna 2011 úderem 14-té hodiny odhalen v místě původní stavby pomník s pamětní deskou.

Nezapomenutelnou interpretaci Rudolfa Hrušínského v postavě MUDr. Skružného, který radí věčně nemocnému hostinskému Jiřímu Rambouskovi, jehož ztvárnil skvělý pelhřimovský rodák Jiří Lír, včetně ukázek pelhřimovského krematoria před i během požáru naleznete ZDE

TOPlist