Městská památková rezervace - 4. díl

    V roce 2019 Pelhřimov oslavuje 50 let založení Městské památkové rezervace. Ve spojení s pány Mgr. Rostislavem Čechem a Mgr. Karlem Kratochvílem vzniká 8 příspěvků s historickými fotografiemi, ve kterých vám poodhalíme zajímavé informace o městě. Toto je čtvrtý díl.

Barokní a renesanční měšťanské domy na severní a západní straně náměstí jsou v kombinaci s barokní věží kostela sv. Bartoloměje emblematickým symbolem Pelhřimova a jeho celé MPR. Jsou zachovány v podobě po posledním velkém požáru v roce 1766. Původně byla průčelí všech domů opatřena štítem a stála na pilířích podloubí, které bylo kolem celého náměstí. Od poloviny 19. století bylo podloubí postupně zazdíváno a nově vzniklé prostory rozšířily přízemí domů, využívané jako krámy nebo řemeslnické dílny. Tato nová tvář vydržela domům až do poloviny sedmdesátých let minulého století. Tehdy začala postupná rekonstrukce domů na náměstí a její součástí byla i obnova podloubí do dnešní podoby.

Jak je na pohlednicích patrné, na všech domech se nezachovaly štíty. Štít radnice (čp. 1) byl obnoven až v roce 2006 a jako předloha posloužila kresba J. Zieglera. Domy čp. 14 a 15 byly opatřeny štíty při jejich rekonstrukci v sedmdesátých letech. Protože se nezachovala jejich podoba, bylo vypracováno několik alternativních návrhů a ty nejvhodnější (???) byly nakonec realizovány. Na průčelí domu čp. 14 byla také restaurována se štěstím objevená ojedinělá figurální sgrafita.
Dům čp. 16 (na pohlednici stále ještě nese vývěsní štít s označením lékárna) bude vůbec prvním rekonstruovaným domem na náměstí, u kterého proběhne obnova podloubí (1972 – 1974). V adaptovaných prostorech v přízemí je n.p. Potraviny zřízena specializovaná prodejna KÁVA – ČAJ. Do užívání občanů je slavnostně předána 4. února 1974. Mezi obchody na těchto dvou stranách náměstí je to „trvalka“, neboť zde bez přerušení sídlí až do současnosti.
Co se chodilo nakupovat v sedmdesátých letech do ostatních obchodů v jednotlivých domech, by mohlo být tématem pro příspěvky pamětníků (např. ranní čtvrteční fronty na novinky před knihou, zakoupení vypsaného zájezdu, jakmile se objevil v prodeji v Čedoku atd.).
TOPlist