V roce 2019 Pelhřimov oslavuje 50 let založení Městské památkové rezervace. Ve spojení s pány Mgr. Rostislavem Čechem a Mgr. Karlem Kratochvílem vzniká 8 příspěvků s historickými fotografiemi, ve kterých vám poodhalíme zajímavé informace o městě. Nyní vám přinášíme společně první díl.

Časově spadá vyhlášení MPR do období používání velkoformátových černobílých pohlednic. Byly i pokusy o jejich barevný tisk, ale pro nevěrohodnost reprodukovaných barev od něho bylo upuštěno.
Pořízení leteckého záběru města nebylo tak snadné jako dnes. Z důvodu přehnaného utajování mělo monopol na tyto záběry Ministerstvo národní obrany a na něm působící fotograf E. Vasiliak, který je uvedený na všech těchto pohlednicích z poloviny šedesátých let.
Oba pelhřimovské záběry tedy pocházejí z doby před vyhlášením MPR. Podle zaparkovaných automobilů na náměstí na straně u Slavie byly pořízeny během jednoho obletu města. Zástavba vnitřního města je tak paradoxně mnohem kompletnější než po vyhlášení MPR. Před jejím vyhlášením totiž zmizí synagoga, masné krámy a přilehlé domy, aby uvolnily místo obchodnímu centru Perla. Později je zbourán starý pivovar za radnicí (dnes parkoviště) a domy u Jihlavské brány (dříve Dům služeb, dnes obchody).
Další „čištění“ města od staré zástavby proběhne shodou okolností v pravém horním rohu obou pohlednic. Na horní pohlednici je to prostor mezi Hrnčířskou a Solní ulicí. Na dolní od ulice Na Příkopech směrem k řece Bělé, včetně zahradnictví za ní.