Plivník


Popis: zjevuje se obvykle v podobě malého, zmoklého, černého kuřete, které se zimomřivě krčí a nešťastně pípá tenkým hláskem. Ale své podoby dokáže i měnit.
Výskyt: poměrně hojné strašidlo, které si však nepotrpí na přílišnou publicitu. Nejčastěji se s ním lze setkat za komínem či u kamen v bytech lakomců, skrblíků a jiných prapodivných existencí, kterým skrytě před pohledy nepovolaných rozmnožuje pozemské statky.
Pracovní doba: většina pramenů uvádí, že plivník je spíše nočním strašidlem, ale není to tak docela pravda. Setkat se s ním lze prakticky nepřetržitě, protože nemá pevný pracovní řád, i když největší iniciativu zřejmě vyvíjí od západu slunce do svítání.
Charakteristika: velice zrádné strašidlo! Na první pohled je bezmocný, vzbuzuje soucit a lítost, ale schválně mu zkuste nedat k jídlu to, co požaduje! Pak uvidíte věci! Rozzlobený plivník rámusí po domě, shazuje a rozbíjí nádobí, dusí hospodáře podobně jako můra a umí ještě horší věci.Řeklo by se - musí být hodný, když svému pánovi zajišťuje bohatství ovšem pozor! Pokud se jeho vlastníkovi nepodaří za života vypudit plivníka ze stavení, propadá po smrti jeho duše peklu …

<<< Zpět