V roce 2019 Pelhřimov oslavuje 50 let založení Městské památkové rezervace. Ve spojení s pány Mgr. Rostislavem Čechem a Mgr. Karlem Kratochvílem vzniklo 8 příspěvků s historickými fotografiemi, ve kterých jsme vám poodhalili zajímavé informace o městě. Toto je osmý a tedy poslední díl. Doufáme, že jste se dozvěděli nějaké novinky a zajímavosti a že se Vám naše práce líbila.

SVATOVÍTSKÉ NÁMĚSTÍ

V závěrečném příspěvku seriálu se podíváme na část MPR vně bývalého hradebního opevnění – na Svatovítské náměstí. Jeho dominantou je kostel sv. Víta, nejstarší pelhřimovský kostel pocházející ze třináctého století. Samostatně stojící zvonice byla původně brankou na hřbitov, který se rozkládal kolem kostela. Byl zrušen na počátku devatenáctého století při stavbě císařské silnice, která obkroužila kostel, proťala náměstí a přes Kamenný most pokračovala dále na Jihlavu.
Postavením Živnostenského domu (částečně je vidět na jedné pohlednici zcela vlevo) se náměstí uzavřelo a získalo definitivní podobu. Výškově mu mohla konkurovat jen bývalá administrativní budova Matějkovy továrny na řezačky. Po roce 1989 zde měla pobočku Agrobanka, první nestátní banka vzniklá v Československu. Dnes je sídlem pošty.
V době pořízení záběrů pro pohlednice se náměstí jmenovalo Náměstí československé armády. Za povšimnutí stojí parková úprava náměstí a jinak řešený průjezd. Přibližně na úrovni lampy veřejného osvětlení stála ve čtyřicátých letech benzinová čerpací stanice.